Нормативно-правова база
Позашкільна освіта здійснюється диференційовано, відповідно до індивідуальних можливостей, інтересів, нахилів, здібностей вихованців,учнів і слухачів з урахуванням їх віку, психофізичних особливостей, стану здоров’я у різноманітних формах: заняття, гурткова робота, клубна робота, урок, лекція, індивідуальні заняття, конференція, семінар, читання, вікторина, концерт, змагання, тренування, репетиція, похід, екскурсія, експедиції, практична робота в лабораторіях, на природі та ін.
Міський центр позашкільної роботи за місцем мешкання проводить навчально-виховну, інформаційно – методичну, організаційно – масову роботу, навчально – тренувальну та спортивну роботу.
МЦПР ММ працює за річним планом роботи, погодженим з департаментом освіти Маріупольської міської ради.
Навчально – виховний процес у МЦПР ММ здійснюється за типовими навчальними планами і програмами, що затверджуються центральними органами виконавчої влади, а також за навчальними планами і програмами, затвердженими місцевими органами виконавчої влади.
Навчальні програми можуть бути однопрофільними, комплексними і такими що передбачають індивідуальне навчання та навчання в гуртках або об’єднаннях та проводиться від одного місяця до кількох років.
Експериментальні навчальні плани складаються закладом з урахуванням типових навчальних планів.
Індивідуальне навчання у позашкільному навчальному закладі проводиться відповідно до порядку, затвердженого МОН.
Середня наповнюваність гуртків, груп, секцій, відділень, відділів, студій та інших творчих об’єднань у позашкільному навчальному закладі, як правило, 10-15 вихованців, учнів і слухачів. Наповнюваність окремих гуртків, груп та інших творчих об’єднань установлюється директором залежно від профілю, навчальних планів, програм та можливостей організації навчально – виховного, тренувального процесу, рівня майстерності вихованців, учнів і слухачів і становить не більш як 25 вихованців, учнів і слухачів.
Прийом до МЦПР ММ може здійснюватися протягом навчального року (в міру закінчення комплектування гуртків, груп та інших творчих об’єднань) за бажанням вихованців, учнів, слухачів і за згодою батьків або осіб, які їх замінюють, як на без конкурсній основі, так і за конкурсом, умови якого розробляються позашкільним навчальним закладом. Прийом вихованців, учнів і слухачів для одержання професійної, спеціальної освіти здійснюється на підставі заяви батьків або осіб, які їх замінюють. Для зарахування учнів до спортивних, спортивно – технічних, туристських, хореографічних об’єднань, потрібна довідка медичного закладу про відсутність у них протипоказань для занять у зазначених навчальних закладах.
Навчальний рік у Міському центрі позашкільної роботи за місцем мешкання починається 1 вересня поточного року і закінчується 31 травня наступного року. Комплектування груп здійснюється у період з 1 по 15 вересня, який вважається робочим часом керівника гуртка, групи, секції. У канікулярні, вихідні та святкові дні МЦПР ММ працює за окремим планом, затвердженим директором. МЦПР ММ створює безпечні умови навчання, виховання, та праці.
-
Творчі об’єднання Міського центру позашкільної роботи за місцем мешкання класифікуються за трьома рівнями:
-
I – початковий (творчі об’єднання загально розвиваючого спрямування, що сприяють виявленню творчих здібностей дітей або розвитку їхнього інтересу до творчої діяльності).
-
II – основні (творчі об’єднання, які розвивають стійкі інтереси дітей та учнів молоді, дають їм знання, практичні уміння та навички, задовольняють потреби у професійній орієнтації).
-
III – вищий (творі об’єднання за інтересами для здібних і обдарованих вихованців, учнів і слухачів).
Відповідно до рівня кваліфікації визначається мета й перспективи діяльності творчого об’єднання, його численний склад, кількість годин для опанування програм тощо.
Тривалість одного заняття (уроку) у позашкільному навчальному закладі визначається навчальними планами і програмами з у урахуванням психофізіологічного розвитку та допустимого навантаження для різних вікових категорій і становить для вихованців, учнів і слухачів:
віком від 5 до 6 років – 30 хвилин;
віком від 6 до 7 років – 35 хвилин;
старшого віку – 45 хвилин.
Короткі перерви між заняттями (уроками) є робочим часом керівника гуртка, групи або іншого творчого об’єднання і визначаються режимом щоденної роботи позашкільного навчального закладу.
МЦПР ММ може організувати роботу своїх підрозділів у приміщеннях загальноосвітніх шкіл, професійно – технічних училищ, навчально – виробничих комбінатів, підприємств, організацій, вищих навчальних закладів, наукових установ на базі спортивних будівель і стадіонів, за місцем проживання дітей та юнацтва відповідно до укладених угод із зазначеними закладами.
За наявністю висококваліфікованих кадрів, відповідних матеріально – технічних умов, МЦПР ММ за умови дотримання правил охорони праці й техніки безпеки організує виконання замовлень підприємств, установ, організацій на виготовлення продукції (виконання робіт). При цьому характер і зміст робіт повинні сприяти формуванню та удосконаленню знань і вмінь, передбачених програмами роботи творчих об’єднань. За угодою з відповідними підприємствами, установами , організаціями та наявності умов для одержання певної професії під час навчання учня, який склав кваліфікаційні іспити, видається свідоцтво встановленого зразка про присвоєння кваліфікації, розряду, класу, категорії за професією.
Міський центр позашкільної роботи за місцем мешкання проводить інформаційно – методичну роботу, спрямовану на удосконалення програм, змісту, форм і методів діяльності гуртків, груп та інших творчих об’єднань. Центр створює систему та структуру методичної роботи, що охоплює педагогічних працівників різного професійного спрямування. З метою вдосконалення системи навчання і виховання створюється методична рада, методичні комісії, творчі групи, та інші форми колективної, групової та індивідуальної методичної роботи, до складу яких входять педагогічні працівники та інші учасники навчально – виховного процесу. МЦПР ММ створює відповідні підрозділи для підвищення кваліфікації педагогічних працівників за напрямами позашкільної освіти. Підвищення кваліфікації може проводитись у формі курсів, семінарів і за іншими організаційними формами.
На підставі відповідних угод за згодою департаменту освіти може надавати інформаційно – методичні та організаційно – масові послуги на безоплатній та платній основі іншим закладам регіону,молодіжним, дитячим, громадським організаціям.
МЦПР ММ з метою визначення рівня практичної підготовки вихованців, учнів і слухачів проводить організаційно – масову роботу у формі конференції, концерту, змагання, походу, екскурсії, експедиції, навчально – тренувального збору та в інших формах.
За результатами навчання МЦПР ММ видає випускникам відповідні документи про професійну, спеціальну позашкільну освіту в порядку, встановленому МОН.