top of page

Еколого-освітня програма

«Зелений паросток

Положення про проведення фото-марафону   «Тижні  добрих еко-справ» еколого-освітньої програми «Зелений паросток»

#ЗеленийЦентрМетінвест шукає юних інтелектуалів

Пропонує взяти участь у #конкурс і виграти щось цінне. Скажімо, ноутбук для навчання «Green інтелект» – це змагання для учнів 11-х класів. А більш конкретно – для тих, хто свідомо ставиться до питань #екологія і хоче показати свої знання в різних областях науки Конкурс одночасно проходитиме у #КривийРіг, #Маріуполь та #Запоріжжя. Буде декілька етапів: відбірковий, півфінал, фінал та міжрегіональний суперфінал. Попереджаємо одразу: питання для учнів непрості, але дуже цікаві. Всі вони матимуть екологічну тематику. І розраховані на справжніх ерудитів Заявки для участі приймаються до 16 листопада. Всі подробиці, контакти і правила є у Зелений центр Метінвест Кривий Ріг та на #MetinvestMedia https://bit.ly/3CV5p2I.

Навчально-методичний ресурс для педагогічних працівників з реалізації наскрізної змістової лінії «Екологічна безпека та сталий розвиток»

В рамках проєкту «Кліматична та екологічна освіта для учнів початкових класів» Жива планета за підтримки Suomen suurlähetystö Kiova - Embassy of Finland in Kyiv презентує та впроваджує в українську початкову школу створені дидактичні та методичні матеріали для вчителів. Методика та матеріали для учнів допоможуть формувати серед дітей культуру споживання і навички поведінки, орієнтованої на здоровий спосіб життя, раціональне поводження з ресурсами, вибір екологічно дружньої продукції і запобігання кліматичним змінам. Матеріали адаптовані для застосування по всім предметним галузям – з прикладами вправ і завдань для навчальних предметів (математика, читання, українська мова, я досліджую світ), а також для навчальних занять варіативного складника базового навчального плану початкової освіти. Всі матеріали доступні для використання безкоштовно в електронному форматі на ресурсом для педагогів з питань реалізації наскрізної змістової лінії «Екологічна безпека та сталий розвиток» http://e-comon.org.ua/tsil-13. Протягом листопада-грудня 2021 року триває серія навчально-методичних тренінгів для вчителів початкової школи на базі 11 обласних закладів післядипломної педагогічної освіти в межах підвищення кваліфікації педагогічних працівників. Прямі трансляції та відео-записи тренінгів доступні за каналі YouTube. Підпишіться на наш канал щоб отримувати сповіщення: https://youtu.be/37-iev7lEWs Дякуємо нашим друзям та партнерам, які долучилися реалізації проєкту: Natalya Paentko, Міністерство освіти і науки України, Національна академія педагогічних наук України, Інститут модернізації змісту освіти МОН, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління.

Ціль 13 e-comon.org.ua

Цикл лекцій для учнів «Здоровий спосіб життя»

До відома вчителів біології та основ здоров`я! Цикл лекцій для учнів «Здоровий спосіб життя» завідувача кафедри медичної біології Донецького національного медуніверситету, доктора біологічних наук, Федотова Олега Валерійовича Організатор: Громадська спілка «Зелений центр Метінвест» Цільова аудиторія: учні 7-11 класів, вихованці позашкільних закладів Дедлайн подачі заявки: до 25 жовтня (включно). Для подачі заявки на участь заповніть Google-форму https://docs.google.com/forms/d/1X2xigRDl4Cy_FGxcMB79qcGkXjLW9ifGRaz83P9Io-M/edit?usp=sharing Термін проведення: перша лекція 26.10.2021р. о 15.00 Формат проведення: перша лекція відбудеться 26.05.2021р. он-лайн за посиланням http://meet.google.com/vke-qpjv-iep Просимо проінформувати зацікавлених осіб та сприяти активній участі учнівської молоді Детальна інформація: 098-315-85-26 Сміщук Наталія Андріївна

Друге життя верби

Положення про реалізацію освітнього проекту «Рятуй планету від сміття!»

Положення  про проведення Конкурсу «Моя еко-Україна»

Робота за еколого-освтньою програмою "Зелений паросток" 2017-2018 н.р.

Звіт про реалізацію освітньої екологічної програми

«Зелений паросток» за 2017-2018 н. р.

    Сучасні масштаби екологічних змін створюють реальну загрозу для життя людей, що робить украй актуальною проблему зміни ставлення людства до природи. Цій меті служить екологічне виховання.                                                                                                              

Екологічне виховання - систематична педагогічна діяльність, спрямована на розвиток у вихованців екологічної культури.                                                                                                                                  

Завдання екологічного виховання полягає у формуванні екологічних знань, вихованні любові до природи, прагненні берегти, примножувати її, формуванні вміння і навичок діяльності в природі, розуміння багатогранної цінності природи для суспільства в цілому і кожної людини зокрема, оволодіння нормами правильної поведінки в природному середовищі, розвиток потреби спілкування з природою, активізація діяльності щодо охорони й поліпшення навколишнього середовища.

Протягом  2017-2018 н.р. в реалізації проекту «Зелений паросток» приймали участь педагоги МЦПР ММ та загальноосвітніх шкіл: Молокова Т.Г., Дмитрієва О.А., Трофимова Ю.М., Ніколаєва О.Г., Коробка С.О. , Касьянова Л. В. (педагоги МЦПР ММ), Боруш О. М. (вчитель ЗОШ № 47) Кутана Я. Г. (вчитель, СШ № 42), Сміщук Н. А. (вчитель, ЗОШ № 25), Баряхтар М. Д. (вчитель, ЗОШ № 4), Ткаченко А. О. (вчитель, ЗОШ № 58), Михайлова Я. О. (вчитель, ЗОШ № 44), Яцко Т. В. (вчитель, СШ № 66), Сопутняк В. М. (вчитель, ЗОШ № 37) Добровольська Л. С. (вчитель, ЗОШ № 23) Тупікіна В. О. (педагог, школа-інтернат №2), Івчик В. А.(вчитель, ЗОШ № 10), Сосунова О.Д. ( вчитель, НВК «Ліцей-школа № 14»)

В цьому навчальному році в рамках проекту «Зелений паросток» було проведено багато майстер-класів, фото-конкурсів, семінарів. А саме:

У вересні був проведен семінар для координаторів по темі: «Проблеми та користь збору роздільного сміття» , фото - конкурс «Унікальні рослини України»

 28.09.17 11:00 у ФДК відбувся майстер-клас «Правильні рослини в правильному місці». Блоки: гравійний сад в середземноморському стилі, Рутар, Сад дракона, Використання декоративних злаків. Створення саду єдиної концепції.

    Участь вихованців у навчанні школи юних відеоблогерів, де діти майже два місяці готували відео про рідкі рослини, професії двірника і боротьбі з опалим листям.

Учасники програми «Зелений паросток» стали справжніми профі в створенні та веденні відеоблогів на YouTube-платформі. Спільний проект став можливим завдяки фахівцям компанії «Маріупольське телебачення» і «Зелений Центр Метінвест».

Діти під керівництвом педагогів та медіа-фахівців підготували власні відеоролики, де закликають зберігати екологію і розповідають цікаві факти про рослини. Журі обрало найкращі роботи, спираючись на кілька важливих критеріїв: робота в команді, інтерес до теми і залученість в загальний процес. Цей проект поєднує інтереси дітей до нового обміну інформацією і їх захоплення. Відео переможців конкурсу відрізнялося динамічністю, продуманим сценарієм, було видно, що діти пропрацювали кожен етап розробки відео і він зроблений за всіма законами створення відеоблогів».

Ігрова программа для учасників проекту «Зелений паросток» за участтю виготовленого талісмана ростової ляльки «Малютка- Жолудь», була проведена у листопаді біля пл. Драмтеатру.

З 15 листопада проводився конкурс дитячих коміксів «Збирай і розділяй», з метою формування у підростаючого покоління світогляду, основою якого є здоровий спосіб життя і дбайливе ставлення до навколишнього середовища. Виявлення та підтримк  самобутніх, оригінальних художніх рішень.

Також з листопада діти відвідували кінний клуб "Палладін"

В грудні в ТРЦ «Порт сіті» («Бомбей») була проведена культурно-масова новорічна програм для учасників екологічної освітньої програми «Зелений паросток».

На базі ЦДЮТ «Вікторія» для всіх учасників проекту був проведен майстер-клас по створенню ялинки та сніжинки.

У лютому була відновлена акція «Город на підвіконні» (висадка насіння, ведення щоденників спостереження).

А також навесні було проведено ряд майстер-класів по виготовленню шпаківень до Дня зустрічі пт

Майстер-клас по висадці цибулинних рослин, підготовка до наукової конференції «Рослини нашого регіону. Аналіз, рекомендації по догляду за рослинами»

Висадці і догляду за цибулинними рослинами діти навчилися на спеціальному майстер-класі. І тут же закріпили нові знання на практиці - висадили 200 цибулин тюльпанів  в горщики. Щоб рослини правильно сформувалися, їх на деякий час виставляють на холод. Наприклад, на балкон.

Завершився щорічний проект «Збережемо первоцвіт» освітньої програми «Зелений паросток» фотоконкурсом, де юні екологи представили фотографії своїх мам з квітучими рослинами. Шість переможців отримали призи.

Фото-конкурс творчих проектів «ПОДАРУНОК МАМІ» стартував у лютому.

Цілі і завдання конкурсу

- виховувати повагу і турботу, надавати дбайливе ставлення, бажання допомогти і робити приємне мамі, найдорожчій людині на землі.

- спонукати дітей висловлювати подяку своїм матерям через продуктивну діяльність – вирощюванні тюльпанів;

- активізувати творче мислення, уяву, фантазію дітей за допомогою фотографії;

- виховання екологічної культури, природоохоронних, валеологічних навичок;

- удосконалювати такі якості особистості як дисциплінованість, витримка, ініціатива, самостійність.

10 березня в кінотеатрі Мультиплекс для дітей була представлена захоплююча прем'єра українського мультфільму «Вкрадена принцеса. Руслан і Людмила"

19-20 березня 2018 р. на базі ЦДЮТ «Западный» був проведен ряд майстер-класів з писанкарства гостями з Коломиї для усіх учасників проекту «Зелений паросток»

В березні був проведен міський конкурс дитячої творчості «Писанкові візерунки»                                      Мета проведення конкурсу:

- сприяння формуванню патріотичного ставлення дітей до своєї Батьківщини;

- вивчення дітьми історії, культури та традицій свого міста;

- виховання шанобливого ставлення до національної спадщини свого регіону;

- надання дітям можливості реалізувати власні творчі здібності;

- розвиток творчої самореалізації.

Запрошені  Зеленим центром  «Метінвест» експерти з визнаного в країні центру українського писанкарства - міста Коломия, взяли участь у підведенні підсумків конкурсу дитячих творчих робіт «Писанкові візерунки» зі створення орнаменту сучасної писанки Донецького регіону в національних традиціях. Дитячі роботи приємно здивували гостей. Діти не тільки представили свій варіант орнаменту, а й аргументували чому саме він підійде для нашого регіону. Перше місце зайняла робота учениці ЗОШ № 25 Катерини Латишевої, друге - у студії образотворчого мистецтва «Аква», а третє - у СШ № 66. Крім того, роботу ЗОШ № 10 майстри з Коломиї виділили за творчий підхід в оформленні. На думку журі, переможниці вдалося дуже чітко зобразити символи Маріуполя - «безконечник», дерево життя, поділ писанки на чотири орнаментальних поля, довголіття, символи вогню і сонця і баранячі ріжки, які означають корисні копалини і родючість.

«Ми мали можливість проїхатися по Маріуполю, провести майстер-класи, поспілкуватися з жителями, зрозуміти душу міста і вибрати гідних переможців конкурсу», - розповіла писанкарка, член Національної спілки товариств майстрів народного мистецтва України Світлана Стадник.

Гран-прі «Пісанкові візерунки» отримала робота учнів ЗОШ № 42. Переможці не тільки зобразили і розшифрували кожен символ на писанці, а й здивували великою кількістю різноманітних знаків. На думку майстрів, школярі в своїй роботі відобразили всі настільки яскраво, що в результаті вийшов не просто малюнок на папері, а справжня писанка. Команда-переможець з п'яти вихованців разом з керівником поїдуть до Коломиї, де зможуть відвідати музей «Писанки». Гості з Коломиї сподіваються, що на основі дитячих робіт буде створена своя, неповторна маріупольська писанка, яка стане оберегом для міста і його жителів.

Фото-конкурс творчих проектів «Квіти в деталях: сукуленти» серед вихованців еколого-освітньої програми «Зелений паросток» був розпочат  у січні. (Додаток 4 ) Цілі і завдання конкурсу: відображення за допомогою фотографії пізнавального інтересу до розвитку і росту рослин-сукулентів, представників пустелі. Завдання: розвиток допитливості і спостережливості через дослідницьку діяльність; формування мотивації дбайливого ставлення до природи; виховання екологічної культури, природоохоронних, валеологічних навичок.

Вихованці клубів «Зеленого паростка» спробували свої сили в створенні квіткових композицій з сукулентів - крихітних рослин, здатних вижити в найбільш посушливих місцях нашої планети.

На думку журі, кращі флораріуми створили вихованці школи-інтернат №2 (координатор Вікторія Тупікіна), клубу «Витязь» (координатор Юлія Трофимова) і учні школи №25 (координатор Наталья Сміщук).

Педагоги проекту «Зелений паросток» зі своїми вихованцями  4.05.2018 р. відправилися  до с.Донське, Волноваського району  для участі в конкурсі науково-дослідницьких робіт та проектів з еколого-натуралістичного напряму,  з метою залучення уваги широкої аудиторії вихованців клубів «Зелений паросток»  до екологічних проблем Донецької області, через вивчення біорізноманіття флори і фауни рідного краю і формування на цій основі зацікавленості дітей особисто брати участь у збереженні навколишнього середовища. (Додаток 5)

На конкурс були представлені 11 дитячих робіт: 8 науково-дослідного напряму від учнів шкіл м Маріуполя і 3 практичних проекту з озеленення територій навчальних закладів вихованців Донського еколого-натуралістичного центру та учнів Донський ЗОШ І-ІІІ ст. Волноваського р-ну. Журі оцінювало роботи за наступними критеріями: «оформлення роботи», «практичне значення», «методи і технології дослідження», «захист роботи» (презентація).

Найбільш методично правильно і логічно була проведена дослідницька робота учнів 6 класу ЗОШ № 44 м Маріуполя за темою «Вивчення впливу різних типів води на схожість насіння та ріст кропу сорту« Мамонт ». В ході проведення дослідження хлопці навчилися правильно ставити експеримент і проводити спостереження, готувати талу воду, яка є хорошим стимулятором росту рослин. Отримані знання вони обов'язково використовують на своїх присадибних ділянках, а також зможуть надалі виконувати більш складну наукову і експериментальну роботу з вивчення фізіології і біології рослин.

     Співробітники Донського еколого-натуралістичного центру радо зустріли учасників науково-практичної конференції за підсумками роботи клубів «Зеленого паростка» 2017-2018 навчальному році. Захоплюючі екскурсії, обмін досвідом, приємне продуктивне спілкування - нота цього дня.

У травні розпочала свою роботу комісія по підведенню підсумків та визначенню переможців конкурсу макетів «Наш затишний куточок природи в мініатюрі» серед вихованців освітньої програми «Зелений паросток», як підсумок роботи Школи ландшафтного дизайну в 2017-2018 навчальному році. (Додаток 6 ) Конкурсна комісія була підібрана з числа незалежних експертів напрямку Ландшафтний дизайн: завідувача лабораторії біології та наукових досліджень Донецький обласний еколого-натуралістичний центр, методистів Центру позашкільної роботи за місцем мешкання, кураторів проекту від екологічного клубу «Зелений паросток», представників громадської спілки "Зелений центр Метінвест".
Основними завданнями конкурсу було: мотивувати учасників Школи ландшафтного дизайну на заняття технічною творчістю та виховання екологічної культури, природоохоронних, валеологічних навичок серед вихованців. На конкурс було надіслано 7 творчих проектів у вигляді макетів, до яких додавалась пояснювальна записка з зазначенням локації для подальшої реалізації, експлікацією та асортиментом посадкового матеріалу. Практично всі проекти відповідали меті та завданням конкурсу.
За підсумками конкурсу переможці отримали грамоти та пам'ятні призи від громадської спілки "Зелений центр Метінвест". Також, найкращі проекти будуть профінансовані та втіленні в життя вже восени 2018 року.

Презентація пасхального оберега для міста Марії, Фольклорне свято до Дня матері. Писанковий оберіг був презентований маріупольцям в День матері - розписане юними художниками об'ємне яйце «зростанням» більше метра на поворотній основі стало окрасою Міського палацу культури «Український дім». Елементами розпису послужили значущі для нашого міста символи: стилізований образ Діви Марії, голуб - емблема світу, грецький орнамент і хвилі Азовського моря. Не забута в візерунку і калина - як один з головних символів України. Немов данину багатонаціональному народу Приазов'я, традиційний орнамент вишивки «Древо життя» двічі повторюється на маріупольському обереге.

В червні учасники клубів «Зелений паросток» вирушили в дорогу завдовжки 1256 км. Всього в захоплюючу подорож до Коломиї вирушили 22 учасники клубів «Зеленого паростка».

Ще в березні «паростки» взяли участь в конкурсі «Пісанкові візерунки». Хлопці розробили унікальні орнаменти для розпису великодніх яєць. У кожному - символи рідного Маріуполя і Приазов'я.

Дитячі роботи по достоїнству оцінили народні майстрині з Коломиї - Гран-прі і поїздку на батьківщину унікального Музею Писанки виграли учні школи №42.

Поїздка в поїзді була довгою, але цікавою, ігри і пісні в поїзді здружили хлопців.

Перша зупинка - село Шешори, найчистіше повітря, покриті густою рослинністю гори і знамениті річкові пороги.

Побували в найколоритніших селах західної України: Пістень, Яремче, Ворохта, Верховина, Шешори та Криворівня. Золоте кільце Карпат вразило неймовірною природою: величні гори з густою рослинністю, гірські річки з красивими порогами.

Вразив Музей народних музичних інструментів Романа Комлика. Дочка відомого музиканта не тільки зіграла на різних інструментів, а й дала спробувати зіграти хлопцям самостійно.

На завершенні екскурсії заїхали в невеликий парк дикої природи, де погладили найкрасивіших оленів. День був наповнений яскравими враженнями та емоціями!

Діти зустрілися з відомим українським художником, скульптором і поетом Василем Андрушко. Він особисто провів екскурсію по виставці своїх робіт. Василь пише картини на полотнах і дерев'яних полотнах. Всі картини художника мають складну фактуру, якою Василь створює за допомогою звичайної штукатурки. Він приділяє велику увагу релігійних мотивів і героям народного фольклору. Так, його улюблений - легендарний козак Мамай.

Учасники еко-клубів «Зелений паросток» засипали художника питаннями, на які Василь з радістю відповів, а потім і погодився сфотографуватися з хлопцями.

У музеї також представлена ​​велика кількість елементів народного побуту і традиційний одяг.

Учасники клубів «Зелений паросток» вже три роки вивчають проблему пластикового забруднення планети. Дебатний турнір «Поліетилен загрожує природі», серія коміксів «Подорожі поліетиленового пакетика» - частини єдиного пазла, які формують дбайливе ставлення до Землі і рідного міста.

У цьому році Всесвітній день навколишнього середовища хлопці відзначили екологічною акцією «НеПластік», в рамках якої закликали маріупольців відмовитися від використання пластикових пакетів у побуті на користь безпечних і стильних еко-сумок.

Вже восени «паростки» застосують свої знання на практиці - громадський союз «ЗеленийЦентрМетінвест» придбав чотири комплекти контейнерів для сортування сміття в пілотному проекті «Збирай і розділяй».

Щоб привітати хлопців з успішним закінченням навчального року, для всіх учасників клубів ми підготували відпочинок в Екстрім-парку.

Цикл лекцій для учнів «Здоровий спосіб життя»
Навчально-методичний ресурс для педагогічних працівників з реалізації наскрізної змістової лінії «Екологічна безпека та сталий розвиток»
bottom of page